Biografia

Zobacz również: Kuźnia Zacharzyce

    Marcin Klich urodził się 8.12.1978 we Wrocławiu, w mieście, z którym jest emocjonalnie najbardziej związany i gdzie powstało najwięcej jego realizacji. Interesuje się rzemiosłem, architekturą, budownictwem i sztuką.

     Absolwent wrocławskiej  Akademii Ekonomicznej. Zajmuje się metalem, stalą jako tworzywem, który daje wiele możliwości twórczych. Pierwsze próby obróbki metalu więcej miały wspólnego z metaloplastyką niż z tradycyjnym kowalstwem, natomiast zaowocowały podjęciem pracy na wrocławskiej ASP na wydziale wzornictwa przemysłowego i architektury wnętrz. Praca na tej uczelni pozwoliła mu bliżej poznać zagadnienia związane z kowalstwem artystycznym, kształtowaniem i obróbką metalu, projektowaniem i wieloma innymi technikami związanymi z metalem, takimi jak repuserstwo. Współpraca z prof. Stanisławem Gnackiem była i jest dla niego poucząjącym doświadczeniem, dzięki któremu jego spojrzenie na metal nabrało innego wymiaru. Poznał ciekawe możliwości kształtowania metalu, formy, jakie może przybierać oraz relacje, jakie tworzy z drewnem, ceramiką i innymi materiałami a w szczególności ze szkłem.

  Marcin Klich prowadził również coroczne pokazy kowalstwa w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowanych na ASP przez prof. Christosa Mandziosa, gdzie przedstawiał techniki obróbki metali, podstawy kowalstwa. Jest uczestnikiem wielu festiwali kowalstwa w Polsce i na świecie między innymi w IvanoFrankowsku, Legnicy oraz uczestnikiem wrocławskiego Festiwalu Wysokich Temperatur, gdzie prezentuje tradycyjną kowalkę przy użyciu miecha kowalskiego.

© 2010 Marcin Klich. created by LSB DATA