Fotoblog

Dmuchawiec
Dom Lekarski w Krakowie

Stanisław Wyspiański zaprojektował wystrój sali posiedzeń, czytelni i biblioteki w Domu Lekarskim w Krakowie. Urządzania wnętrz podjął się na prośbę prezesa Towarzystwa doktora Juliana Nowaka.Klatka schodowa ma fryz z liści kasztanowca, ten sam motyw wzbogacony o stylizowane kwiatostany zdobi balustradę schodów. Na tle żółtych ścian doskonale wygląda witraż projektu Wyspiańskiego - alegoria układu słonecznego - Apollo spętany. Witraż został zniszczony w styczniu 1945 podczas wysadzania przez Niemców pobliskiego wiaduktu kolejowego.

Rzeźby

Albert Paley - Paley Studios . Rzeźby zza oceanu.

JAN LIWACZ MISTRZ KOWALSTWA

W Bystrzycy Kłodzkiej byłem niejednokrotnie ale dopiero ostatnio zauważyłem tablicę pamiątkową  poświęconą osobie Jana Liwacza mistrza kowalstwa i wykonawcy słynnego napisu obozu koncetracyjnego w Auschwitz ' Arbeit Macht Frei". Jan Liwacz był wielokrotnie osadzony w więzieniach w Sanoku, Krośnie, Krakowie i Nowym Wiśniczu , do Auschwitz trafił 20 czerwca 1940 roku. Został przydzielony do pomocy przy wykonywaniu ślusarkich prac wyposażenia obozu. ( krat, poręczy, żyrandoli i innych elementów kutych na zamówienie żołnierzy SS). Podczas jednej z wizyt jego kuźnię odwiedził Heinrich Himmler zamawiając 12 znaków zodiaku. Po wojnie w 1953 roku wykonał w Bystrzycy kute ogrodzenie figury św Trójcy. Zamówienie zrealizował nieodpłatnie - w darze dla miasta.

Z CYKLU STWORY

DRAGON 2 - Projekt kutej bramy wykonał Antonio Gaudii. Jest to wejście do ogrodu Pałacu Królewskiego w Barcelonie. Rzeźba ta reprezentuje Ladon, smoka o szklanych oczach pilnującego wejścia do Ogrodu Hesperyd, który został pokonany przez Helkulesa. Pojawienie się smoka w tym miejscu, może być nawiązaniem do poematu napisanego dla markiza Antonio Lopez y Lopez, który był ojcem Eusebiego Guell.

© 2010 Marcin Klich. created by LSB DATA