Kowalstwo we Wrocławiu

Zobacz również: Kuźnia Zacharzyce

KOWALSTWO WE WREOCŁAWIU

 

  Wśród kowali, którzy na stałe wpisali się w historię Wrocławia niewątpliwie jest Jaroslav Vonka (ur. 1875 r. - zm. 1952 r.) - czeski mistrzkowalstwa artystycznego. Vonka edukację odbył w Niemczech , ucząc się między innymi w Berlinie w Szkole Przemysłu Artystycznego u rzeźbiarza Fritza Klimscha. W 1903 roku Vonka objął pracownię kowalstwa artystycznego we wrocławskiej Miejskiej szkole Przemysłu, gdzie od 1921 roku był profesorem. W szkole pracował aż do swojej emerytury w 1937 roku, ale nadzór nad nią sprawiał do roku 1943. W 1945 powrócił do Horic, skąd pochodził.

   Jaroslav Vonka jest autorem wielu Metaloplastyk we Wrocławiu, między innymi zdobień bramy elektrowni wodnej, elementów wystroju wnętrza w kościele św Jerzego czy detali we wrocławskim Ratuszu oraz Piwnicy Świdnickiej, a także innych dzieł, jak Świeczniki, nagrobki , lampy . Jego dzieła utrzymane są w nurcie ekspresjonizmu i art deco.

   Jeśli chodzi o współcześnie tworzących rzemieślników, artystów nie można pominąć Ryszarda Mazura, którego prace zdobią ścisłe centrum miasta, Rynek, Ostrów Tumski.

   Ryszard Mazur urodził się 3 października  1952 r. we Wrocławiu.  Kowalstwem zajmował się od 1970 roku a w 1984 roku zdobył tytuł mistrzowski. Oprócz wielu ciekawych i rzetelnych realizacji wykonanych według sztuki kowalskiej jest on laureatem wielu nagród takich jak honorowy tytuł Mistrza Rzemiosła Artystycznego oraz tytuł Klucznika Miasta Wrocławia. Same tytuły mistrzowskie to jednak nie wszystko. „Pisząc o Ryszardzie Mazurze i jego twórczości, należałoby pisać o wierności i wrażliwości. Najczęściej powtarzanymi słowami i tematami podczas wywiadów z Panem Ryszardem nie są ani nazwy narządzi kowalskich, ani techniki kucia, ani zdobyte dyplomy  i nagrody. Artysta najwięcej mówi o Duszy i o własnym przyzwoleniu dla metalu i od metalu, o wierności i szacunku dla Szyldu rzemieślniczego oraz zawodu.”

© 2010 Marcin Klich. created by LSB DATA